Предмет | Утврђивање норматива рада и учинка |
---|---|
Модул | Менаџмент и организација |
Статус предмета | Изборни предмет |
Катедра | Катедра за индустријско и менаџмент инжењерство |
Број ЕСПБ бодова | 5 |
Упознавање студената са концептима утврђивања норматива рада и системима за мерење перформанси у производним и услужним пословним системима. Студенти ће научити како да решавају проблеме пројектовања, постављања и побољшавања норматива рада, и праћења оствареног учинка – радних перформанси, користећи специфичне методе инжењеринга и менаџмента.
Изучавањем предмета студенти стичу напредна академска и стручна знања која омогућавају критичко разумевање и примену специфичних метода инжењеринга и менаџмента, као и вештине за самостални и тимски рад на решавању сложених проблема утврђивања, мерења и праћења норматива рада и учинка – радних перформанси, у производним и услужним пословним системима.
Монолошки метод, метод разговора, демонстративни метод, студија случајева, учење кроз заједнички рад на решавању практичних проблема, самостално истраживање студената и решавање проблема на основу добијених задатака, консултације у изради пројектног задатка и самосталан рад студената кроз учење и израду пројектног задатка.
Теоријска настава: Утврђивање норматива рада и учинка: предмет, поступак, инструменти, циљеви. Појам, значај и развој норматива рада и учинка. Системи за мерење перформанси. Кључни индикатори перформанси у производним и услужним пословним системима. Пројектовање, постављање и побољшавање норматива рада и праћење оствареног учинка. Стандардизација поступака, операција и метода рада као основа за утврђивање норматива. Идентификација параметара за утврђивање норматива рада. Утврђивање стандардног учинка мерењем, оцењивањем, анализом историјских података, експертском проценом, бенчмаркингом. Студија времена. Унапред одређена времена (Метод МТМ 2 и МОСТ). Узорковање рада. Утврђивање потребног времена и норматива рада и времена. Пројектовање система за утврђивање и мерење радног учинка. Пројектовање и ажурирање каталога стандардних учинака – норматива рада и времена. Пројектовање система за праћење, евиденцију и обрачун радног учинка. Примена норматива рада и времена за планирање, израду калкулација и контролу производних и услужних процеса.
Практична настава: Модели за мерење перформанси. Кључни индикатори перформанси: време, квалитет, трошкови и флексибилност. Пројектовање система за мерење перформанси применом ГПИ модела. Пројектовање система за утврђивање радног учинка оценом више параметара. Примена метода искуствених норми и експертске процене времена. Примена инжењерских метода за утврђивање потребног времена и утврђивање норматива рада и времена. Израда каталога времена, карти одвијања процеса и плана поделе рада.
1. Петровић Б. Проучавање рада ФОН, Београд 1996
2. Hendersen R. I Compensation Management in a Knowledge – Based World Prentice Hall, New Jersey 2003
3. Sakamoto S. Beyond world-class productivity: Industrial engineering practice and theory. Springer Science & Business Media 2010