Информације- Структура
студијског
програма - Сврха
студијског
програма - Компетенције
дипломираних
студената - Циљеви
студијског
програма
Модули
Назив студијског програма је Информациони системи и технологије. Циљ студијског програма је стицање најновијих знања и вештина из области информационих система и технологија, упознавање и овладавање савременим методама и техникама и оспособљавање студената за успешну примену стечених знања и вештина у својој професији и за наставак даљег усавршавања на вишим нивоима студија.
На студијском програму Информациони системи и технологије постоји шест модула:
Информациони системи и технологије је студијски програм основних академских студија. Исход процеса учења јесте стварање компетентних дипломираних инжењера за информационе системе код којих је развијен мултидисциплинарни поглед и који са стеченим теоријским и практичним знањима могу ефективно и ефикасно радити у динамичном пословном окружењу, посебно у пословима пројектовања, развоја, имплементације и примене информационих система и софтверских производа уопште. Академски назив који се стиче је дипломирани инжењер информационих система. Услови за упис на студијски програм су завршена четворогодишња средња школа и положен пријемни испит.
Студијски програм Информациони системи и технологије састоји се од шест изборних подручја – модула: Информациони системи, Информационе технологије, Софтверско инжењерство, Технологије електронског пословања, Пословна аналитика и Информационо инжењерство. Основне академске студије трају четири године, тј. осам семестара. Свака година има исти број ЕСПБ бодова – 60, што је укупно 240. Укупан број предмета на овом студијском програму је 45 (укључујући стручну праксу и завршни рад). Сви предмети су једносеместрални. Листа обавезних и изборних предмета и њихова бодовна вредност у ЕСПБ исказана је у одговарајућим табелама и прилозима овог документа
Сви предмети на првој години студија заједнички су за сва изборна подручја – модули омогућавају стицање основних знања из информационих система и технологија, програмирања, електронског пословања, менаџмента, организације, математике, економије, психологије или социологије и страних језика. Приликом уписа друге године студија, студенти бирају једно од шест изборних подручја – модула. Предмети на другој, трећој и четвртој години усмерени су на даље изучавање теорије и праксе информационих система и технологија, уз правилну заступљеност наставних садржаја који покривају области изборних подручја програма, пословних функција, примене квантитативних метода и опште-образовних предмета. На свакој наредној години предмети су све више специјализовани, али и даље обухватају све аспекте изучавања области претходних година. На овај начин студентима се пружају знања на основу којих се прво сагледава шира слика и различити аспекти одређених подручја, а затим се ради на конкретном изучавању детаља и решавању проблема. Детаљнији описи изборних подручја – модула дати су у прилозима овог документа.
На свакој години постоје обавезни и изборни предмети. На свакој позицији изборних предмета, студенти бирају један од два или више понуђених предмета. На завршној години студенти бирају два предмета од више понуђених предмета студијског програма и четири предмета од више понуђених предмета изборног подручја – модула.
Такође, студенти обављају стручну праксу у предузећима, где примењују стечена знања. Бодовна вредност стручне праксе је 3 ЕСПБ.
Настава на овом студијском програму изводи се путем предавања и вежби. И на предавањима и на вежбама се инсистира на активној улози студената. Завршни рад основних академских студија обавеза је свих студената и вреднује се са 7 ЕСПБ.
Услови за прелазак са других студијских програма истих или сродних области студија дефинисани су Статутом Универзитета, Статутом Факултета, Kонкурсом за упис на основне академске студије, као и општим актима Факултета.
Сврха студијског програма Информациони системи и технологије на основним академским студијама је образовање, усавршавање и делом специјализација студената у области информационих система и технологија и сродним областима. Област информационих система и технологија има веома динамичан развој на светском нивоу.
Факултет организационих наука матичан је за наведену област на Универзитету у Београду и већ неколико деценија образује студенте за препознатљиве и јасно дефинисане професије и занимања у области информационих система и технологија. Потражња за инжењерима у наведеним областима у сталном је расту, како у националним оквирима и у окружењу, тако и на светском нивоу. Понуда послова, кретања на тржишту, као и трендови у привреди, друштву, органима државне управе и другим јавним институцијама, недвосмислено указују на ту чињеницу и то је најбоља потврда потребе за предложеним студијским програмом.
Факултет организационих наука жели да овим студијским програмом понуди студентима најсавременија знања и компетенције у складу са динамиком понуде послова на тржишту. У односу на претходне верзије овог студијског програма, једна од најзначајнијих иновација у овом студијском програму сада је формулисање његове структуре тако да обухвата шест изборних подручја – модула. Ово представља природан еволутивни корак и излазак у сусрет савременим трендовима развоја области информационих система и технологија у свету, при чему сваки од модула посвећује много више пажње и детаља одговарајућим подобластима без којих се савремени информациони системи данас не могу замислити. Главни мотив за овакву иновацију јесте растућа и евидентна потражња и код нас и у свету за високоспецијализованим кадровима различитих профила, у овој области.
Сврха студијског програма Информациони системи и технологије на основним академским студијама је у складу са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука.
Факултет организационих наука има већ јако дугу традицију у извођењу наставе из информационих система и технологија. Студијски програм Информациони системи и технологије изводи се већ више од три деценије на основним студијама, а нешто мање и на постдипломским студијама.
Интересовање студената за савременим студијским програмима из области информационих система и технологија на свим нивоима високошколског образовања (основне академске студије, мастер академске студије, специјалистичке академске студије, докторске студије) на Факултету организационих наука стално расте, а овакав студијски програм на основним академским студијама представља излажење у сусрет таквим потребама студената. То је један од важних стратешких циљева факултета, с обзиром да постоји велика потражња од стране студената за основним академским студијама оваквог програма, а Факултет је у протеклим деценијама развио одличне материјалне и кадровске потенцијале за његово квалитетно извођење.
Kомпетенције дипломираних студената студијског програма Информациони системи и технологије произлазе како из дугогодишњих општих и искуствених сазнања о потребама послодаваца и истраживачких активности у овој области, тако и из низа докумената, објављених у форми докумената с препорукама, издатим од стране ACM (Association for Computing Machinery) и AIS (Association for Information Systems), а које ће бити детаљно наведене у опису Стандарда 6 – Kвалитет, савременост и међународна усаглашеност студијског програма. Поред тога, компетенције дипломираних студената овог студијског програма одговарају класификацији, публикованој у оквиру Националног оквира квалификација у Србији (НОKС), доступној на Интернет презентацији НОKС-а УРЛ: http://noks.mpn.gov.rs/o-noks-u_2/ , посебно оном делу класификације која обухвата шифре 06 – Информационе и комуникационе технологије, 061 – Информационе и комуникационе технологије (ИKТ), 0611 – Употреба компјутера, 0612 – Базе података, дизајнирање мреже и администрација, 0613 – Развој и анализа софтвера и апликација и 0619 у оквиру које је посебно истакнута Вештачка интелигенција.
Студенти који заврше основне академске студије на студијском програму Информациони системи и технологије постају компетентни за:
- самосталан рад на инжењерству корисничких захтева, развоју информационих система и софтверских производа уопште, уз познавање актуелних информационих технологија и развојних алата;
- укључивање у тимове за развој информационих система и софтверских производа разних врста и намена;
- давање консултантских услуга у вези са анализом захтева, пројектовањем, имплементацијом, одржавањем, управљањем развојем и функционисањем информационих система и других софтверских производа;
- укључивање у научно-истраживачки рад у области информационих система и технологија и сродних рачунарских дисциплина, као и у образовни рад у области рачунарства на средњошколском и високошколском нивоу;
- укључивање у рад тимова за давање стручно-техничке подршке у продаји софтвера, преговарање и сарадњу са корисницима софтверских производа, као и руковођења пројектима развоја информационих система;
- аналитички и тимски приступ у решавању проблема на основу усвојених знања из области информационих система и технологија.
Поред наведеног, студенти стичу и следеће предметно-специфичне компетенције:
- развој модела за аутоматизацију и подршку одлучивању у информационим системима;
- познавање и примена програмских језика, инжењеринга података, складишта података и алгоритама за информационо инжењерство;
- коришћење и развој модела, метода и алата пословне аналитике.
Исход учења, нарочито када се има у виду да је саставни део курикулума овог студијског програма и стручна пракса и практичан рад, је овладавање неком од могућих комбинација следећих знања и вештина:
- прикупљање, анализа и спецификација корисничких захтева у различитим апликативним доменима и моделирање софтвера који те захтеве треба да подржи;
- пројектовање, коришћење и администрација база података;
- самосталан и тимски рад на развоју, администрирању, одржавању и обезбеђењу захтеваних перформанси рада информационих система;
- истраживање у области информационих система и технологија;
- образовање у области информационих система и технологија;
- коришћење савремених софтверских окружења и алата за развој модерних информационих система;
- утврђивање и обезбеђивање квалитета софтвера;
- обезбеђивање безбедности и сигурности информационих система, односно високе поузданости система и његове заштите од неовлашћеног коришћења, оштећења или уништења, напада из мреже, вируса, итд.;
- давање консултантских услуга у развоју информационих система;
- рад у мултидисциплинарним тимовима у којима је неопходна стручна подршка инжењера за информационе системе и технологије;
- овладавање концептима и теоријским поставкама рачунарских наука, које ће омогућити како самосталан рад, тако и учествовање у раду информатичких и интердисциплинарних тимова;
- знања неопходна за избор, креирање, примену, интеграцију и администрацију информационих технологија.
Циљеви студијског програма основних академских студија из области информационих система и технологија на Факултету организационих наука обухватају:
- овладавање теоријским и практичним знањима, потребним инжењеру за информационе системе и технологије, за рад у софтверској индустрији, на пословима развоја, примене, одржавања и администрирања информационих система разних врста, као и софтверских производа уопште;
- стицање знања из области информационих система и технологија, као и знања о пословним системима, неопходна да би стечена знања била успено примењена;
- овладавање актуелним применама у области база података, развоја информационих система, развоја софтвера, вештачке интелигенције, архитектура рачунара, оперативних система, рачунарских мрежа, интернет технологија и електронског пословања, науке о подацима, аналитике података, пословне интелигенције, итд.
- пружање практичних искустава у раду, како у индивидуалном ангажману, тако и у тимском раду, кроз укључивање студената у постојеће и нове практичне пројекте, те кроз обавезну стручну праксу. Од студената се очекује да развију логичко мишљење, прецизно изражавање, способност примене теоријских знања у пракси и креативни приступ у нестандардним ситуацијама;
- пружање основе за рад на истраживачким пословима, као и за наставак образовања на одговарајућим студијским програмима мастер академских, специјалистичких академских и докторских студија.
Циљеви самог програма усклађени су с визијом, мисијом и циљевима Факултета организационих наука, као високошколске установе, а који се односе на:
- развој креативних способности и овладавање специфичним практичним вештинама потребним за обављање професије у области информационих система и технологија;
- школовање кадрова за рад у софтверској индустрији уз компаративну предност студената који су завршили основне студије на Факултету организационих наука, која се састоји у познавању организације пословања, менаџмента и сродних дисциплина које се предају кроз неке од предмета на студијском програму Информациони системи и технологије на основним студијама овог факултета;
- континуитет образовања из области информационих система и технологија од нивоа основних, до нивоа докторских студија.
На студијском програму Информациони системи и технологије постоји шест модула: