Предмет | Теорија игара |
---|---|
Модул | Информациони системи и технологије, Менаџмент и организација |
Статус предмета | Изборни предмет |
Катедра | Катедра за операциона истраживања и статистику |
Број ЕСПБ бодова | 5 |
Циљ овог предмета је да студентима пружи напредна академска знање о концептима, принципима, моделима и техникама теорије игара, да их оспособи да размишљају о економским и друштвеним феноменима из угла рационалних агената, као и да их оспособи за примену концепата теорије игара за моделирање и аналазу стратешких интеракција у реалним проблемима.
Оспособљеност студената за:
1.моделирање реалних проблема из праксе применом статичких и динамичких игара,
2.решавање модела, тумачење и критичку анализу решења у условима ограничене рационалнисти агената,
3.стратешко управљање информацијама и примену стратешких потеза у пословним и другим интеракцијама,
4.коришћење софтвера за моделирање и решавање игара.
5.стратешко, аналитичко и критичко размишљање у контексту економских и друштвених појава и интеракција
Предавања праћена одговарајућим презентацијама и мултимедијалним садржајима. Вежбе базиране на илустративним и реалним примерима. Креативне радионице базиране на интерактивном раду са студентима кроз анализу студија случајева, експерименталне игре и симулацију.
Теоријска настава:
П01-П02. Увод и општи принципи: Предмет и циљ изучавања теорије игара. Основни појмови теорије игара. Стратешко размишљање. Разумевање правила игре. Рационалност и заједничко знање. Појам еквилибријума. П03-П06. Концепти и технике: Игре са симултаним потезима (статичке игре). Концепт доминације. Мешовите стратегије и непредвидивост. Нешов еквилибријум. Игре са секвенцијалним потезима (динамичке игре). Секвенцијална рационалност и повратна индукција. Комбиноване игре. П07-П10. Опште класе игара и стратегија: Кооперативне и некооперативне игре. Карактеристичне игре. “Дилема затвореника” – решавање и примена. Игре са непотпуним информацијама. Стратешка употреба информација. Стартешки потези и кредибилитет. П11-П15. Примене теорије игара: Примене у економији, маркетингу, финансијама, информатици, политичким наукама. Војне примене. Остале примене.
Практична настава (Вежбе и креативне радионице):
Моделирање стратешких интеракција. Пословне игре. Карактеристичне игре: “дилема затвореника”, игра координације, “битка полова”, игра “кукавице”, игра “соко и голуб”, игра ултиматума, игре поверења и сл. Аналогија карактеристичних игара са реалним ситуацијама кроз примере. Методе и технике за одређивање Нешовог еквилибријума и савршеног еквилибријума подигре. Интерпретација еквилибријума. Софтвер за решавање и симулацију статичких и динамичких игара. Студије случаја: рат ценама, улазак на тржиште, стратешко инвестирање, преговарање, аукције и сл.
1. Кузмановић, М. Теорија игара ФОН, Београд 2017
2. Стојановић, Б. Теорија игара – елементи и примена Службени гласник 2005
3. Dixit A., and Skeath S. Games of Strategy, 2nd edition Norton, New York 2004
4. Dixit A., and Nalebuff B. Thinking Strategically Norton, New York 1991
5. – Материјал са предавања и вежби 2020